Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Jak korzystać z EDB i c-KOB? Szkolenie GUNB dla Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

Powrót
Szkolenie GUNB z EDC i c-KOB dla przedstawicieli Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego planuje zorganizować w tym roku cykl szkoleń dla inżynierów we współpracy z okręgowymi izbami inżynierów budownictwa. Wczoraj odbyło się drugie takie szkolenie, podczas którego obsługę systemów Elektronicznego Dziennika Budowy i Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego zaprezentowaliśmy inżynierom z województwa opolskiego.

Cyfryzacja procesu budowlanego to odpowiedź na potrzeby inwestorów i rynku, ale przede wszystkim krok ku większej transparentności, bezpieczeństwu i efektywności budownictwa. Systemy takie jak Elektroniczny Dziennik Budowy i Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego umożliwiają łatwiejsze zarządzanie dokumentacją i poprawiają komunikację między wszystkimi uczestnikami procesu. Po szkoleniu, które zorganizowaliśmy dla Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w marcu, wczoraj odbyło się drugie takie szkolenie – tym razem dla inżynierów z woj. opolskiego. Jesteśmy gotowi, by docelowo przeszkolić inżynierów zrzeszonych we wszystkich izbach w całej Polsce. To ważne, że ta inicjatywa, służąca poprawie jakości procesu budowlanego, realizowana jest we współpracy z przewodniczącymi okręgowych izb inżynierów budownictwa. – informuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Szkolenia stanowią merytoryczne wsparcie i umożliwiają poznanie funkcjonalności narzędzi już teraz oraz ich zastosowanie w codziennej praktyce. To dobre wykorzystanie czasu do momentu wejścia w życie przepisów o obowiązkowym prowadzeniu dokumentacji budowlanej w formie elektronicznej. 

Statystyki książek obiektu budowlanego

  • 26,7 tys. – to aktualna liczba cyfrowych książek obiektu budowlanego.
  • 7,7 tys. – tyle c-KOB przyrosło od początku 2025 roku.
  • Obserwowany przyrost jest stabilny i wynosi aktualnie ponad 2 tys. nowych, cyfrowych książek miesięcznie.

Obecnie trwa okres, w którym funkcjonuje rozwiązanie hybrydowe. Oznacza to, że zarówno dziennik budowy jak i książkę obiektu budowlanego można prowadzić zarówno w formie papierowej jak i online.

Powyższe dane GUNB, które dotyczą c-KOB wskazują, że właściciele i zarządcy obiektów budowlanych sukcesywnie zakładają książki w systemie, a ich przygotowanie na obligatoryjne przejście na cyfrową formę KOB systematycznie postępuje.

Zakres szkolenia

Szkolenie poświęcone było systemom: Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) i Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB).

Dzięki stacjonarnej formie warsztatów przetestowali najważniejsze funkcjonalności, a także w praktyce przeszli poszczególne kroki w środowisku testowym.

Szkolenie poprowadzili pracownicy z Departamentu Usług Cyfrowych.

O systemach GUNB

EDB umożliwia realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu dziennika budowy, w tym:

  • wystąpienie z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej,
  • odbiór dziennika,
  • a następnie powierzenie obowiązków kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego.

c-KOB to cyfrowa postać Książki Obiektu Budowlanego. System umożliwia gromadzenie danych, które dotyczą nieruchomości oraz ich udostępnianie odpowiednim pracownikom administracji publicznej.

Zawiera m.in. informacje o stanie technicznym budynku, przeprowadzanych przeglądach i pracach konserwacyjnych. Cyfrowa wersja ułatwia planowanie czynności związanych z utrzymaniem budynków w odpowiednim stanie technicznym.

Więcej o systemach na: e-budownictwo.gunb.gov.pl