Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego i rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej

Powrót
Usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego i rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej

24 czerwca br. odbyła się konferencja, podczas której Minister Waldemar Buda zapowiedział start prac legislacyjnych nad projektem przepisów zawierających pakiet kolejnych usprawnień związanych z  przyśpieszeniem procesu inwestycyjno-budowlanego.

Przygotowywany projekt ustawy przewiduje również dalsze zmniejszanie obciążeń dla inwestorów, organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Propozycje obejmą całkowitą rezygnację z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe:

  • dom bez ograniczeń w powierzchni zabudowy oraz do dwóch kondygnacji;
  • brak konieczności zatwierdzania przez organ projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu;
  • obligatoryjny kierownik budowy przy powierzchni zabudowy domu powyżej 70 m2;
  • uproszczenie procedury oddawania do użytkowania budynków jednorodzinnych.

Nowe przepisy oznaczają dla inwestora indywidualnego oszczędność czasu i pieniędzy. To mniej biurokratyzacji, nie będzie potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy.

„To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę” – powiedział, prezentujący założenia do projektu ustawy, Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

„Potrzeba „zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania” - dodał Minister Buda.

Druga część konferencji prasowej poświęcona była projektom domów do 70 m2 oraz uruchomieniu na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego katalogu, z którego każdy budujący na własne potrzeby mieszkaniowe, od 24 czerwca, może pobrać bezpłatnie projekty, które może wykorzystać do budowy własnych czterech kątów.

„Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m2. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo” - poinformował Piotr Uściński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny m.in. za budownictwo.

„Zgodnie z założeniami Konkursu, projekty, które od dziś można pobrać za darmo ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla Inwestora” - wskazała Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podczas prezentacji mediom zamieszczonych na stronie pierwszych projektów domów do 70 m2.

Obecnie inwestorzy mogą już wybierać spośród 22 darmowych projektów domów do 70 m2 (po obrysie). Łącznie będzie ich aż 70.

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą, w uproszczonej procedurze, wybudować na niej dom do 70 m2. #DomBezFormalności może w uproszczonej procedurze wybudować każda pełnoletnia osoba, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Projektowane zmiany w przepisach dotyczących budowy domów bez ograniczeń powierzchni użytkowej są planowane na początek 2023 r.