Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

IV Konferencja GINB Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych - podsumowanie

Powrót
Od lewej: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacek Szer

W Warszawie w dn. 22-23.01.2016 r. odbyła się kolejna, IV Ogólnopolska Konferencja Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych, organizowana przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był wpływ nowoczesnych wyrobów budowlanych i technologii na czas użytkowania obiektów budowlanych.

W uroczystym otwarciu Konferencji wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski.

Witając uczestników, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacek Szer podkreślił, że jednym z walorów Konferencji jest jej wartość edukacyjna, niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Podsekretarz Stanu Tomasz Żuchowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotną potrzebę wywoływania tematów i zagadnień, które z punktu widzenia środowiska budowlanego wymagają szerszej dyskusji i będą prowadziły do pozytywnych zmian w podejmowanych działaniach. Zadeklarował przy tym współpracę ze środowiskiem budowlanym w wypracowywaniu mechanizmów regulujących właściwe wykonywanie zadań i obowiązków.

Konferencja zgromadziła wiele autorytetów z branży budowlanej, przedstawicieli środowisk naukowych, uczelni i instytutów naukowo-technicznych, samorządowych organizacji inżynierów i techników budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, organów administracji architektoniczno-budowlanej i inspektoratów nadzoru budowlanego. Uczestnicy wysłuchali 19 referatów (spośród 35 przyjętych przez Komitet Naukowy) w podziale na 4 sesje.

Konferencję otworzył referat dr hab. inż. Andrzeja Garbacza, prof. PW, z Wydziału Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej, zatytułowany "Skuteczna naprawa jako sposób wydłużenia czasu użytkowania obiektów budowlanych".

W pierwszej sesji (pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Lecha Czarneckiego i doc. dr inż. Jana Kozickiego) autorzy referatów omówili m.in. wybrane elementy oceny stanu technicznego obiektów zabytkowych, przykłady modernizacji oraz napraw obiektów zabytkowych i budynków prefabrykowanych z drugiej połowy XX wieku, kryteria wyboru metod napraw obiektów zabytkowych, a także aspekty bezpieczeństwa pożarowego obiektów w kontrolach okresowych budynków.

Kolejna sesja, prowadzona przez prof. dr hab. inż. Halinę Garbalińską wraz z dr inż. Marcinem Krukiem, poświęcona została aspektom technicznym utrzymania obiektów budowlanych. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali referatów, w których poruszono zagadnienia dotyczące wpływu różnorodnych czynników na właściwe utrzymanie obiektów, m.in. znaczenie prawidłowego wykonania elewacji wentylowanych, skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, detali projektowych i wykonawczych jako przyczyn wad obiektów. W sesji trzeciej Konferencji (pod przewodnictwem dr hab. inż. Ewy Błazik-Borowej i mgr inż. Andrzeja Rocha Dobruckiego) referenci skupili się na kwestiach prawnych. Omówili działania organów administracji publicznej podczas użytkowania obiektów budowlanych, zadania uczestników procesu budowlanego i przepisy unijne w kontekście stosowania wyrobów budowlanych, a także zagadnienie specyfiki oznakowania dróg wewnętrznych.

Ostatnia sesja była prowadzona przez prof. dr hab. inż. Jerzego Hołę i prof. nadzw. PL, doc. dr inż. Jana Jeruzala. Dotyczyła wyrobów budowlanych i technologii w budownictwie. W jej trakcie zaprezentowano takie zagadnienia, jak badania poświęcone przewodzeniu ciepła napowietrzonych i nienapowietrzonych betonów lekkich i betonu zwykłego, odporności na wpływ czynników środowiskowych połączeń klejowych i powłok na drewnie gatunków egzotycznych, automatyce pożarowej budynków oraz diagnostyce obiektów zabytkowych w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Tradycyjnie istotną częścią Konferencji była dyskusja, wywoływana przez wygłaszane referaty.

Podsumowując Konferencję i głosy dyskutantów, p.o. GINB Jacek Szer podkreślił, że potrzebna jest kontynuacja dyskusji dotyczącej utrzymania zasobu obiektów budowlanych, w tym zabytków, i rozmowy na temat ich rewitalizacji lub odtwarzania, zwłaszcza w kontekście zmiany funkcji tych obiektów. Wyraził także przekonanie, że nadszedł czas na zmiany w przepisach technicznych, które często bywają przeszkodą w wykorzystywaniu nowoczesnych wyrobów i technologii budowlanych.

Konferencji tradycyjnie towarzyszyła przygotowana publikacja, zawierająca wszystkie zgłoszone na nią referaty.

Od lewej: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacek Szer
Wystąpienie Podsekretarza Stanu Tomasza Żuchowskiego
Uczestnicy Konferencji
Uczestnicy Konferencji
Wykład inauguracyjny dr hab. inż. Andrzeja Garbacza