Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo BIP logo Youtube logo X logo Linkedin

Delegacja z GUNB na warsztatach nt. efektywności energetycznej budynków w Republice Mołdawii

Powrót
Sala konferencyjna z uczestnikami siedzącymi wokół dużego, zakrzywionego stołu. Na przodzie mężczyzna przemawia z mównicy, za którą znajdują się dwie flagi: Mołdawii i Polski. Na ekranie za nim widnieje napis 'Central Register of Building Emissions (CRBE)'. Pomieszczenie jest jasne, z białymi ścianami i naturalnym światłem wpadającym przez okna po prawej stronie.

27 czerwca br. w Mołdawii odbyły się warsztaty eksperckie poświęcone tematyce efektywności energetycznej budynków. W ramach współpracy międzyresortowej prelegentami byli m.in. eksperci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Warsztaty odbyły się w Kiszyniowie w siedzibie mołdawskiego Ministerstwa Energii w ramach VII posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Polskiej stronie przewodniczył Michał Baranowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, a stronie mołdawskiej Cristina Ceban, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Republiki Mołdawii.

Prelegentami podczas warsztatów byli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedstawiciel Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego omówił polskie doświadczenia w zakresie zarządzania danymi na przykładzie systemu CEEB.

Wsparcie transformacji energetycznej budynków

Tomasz Trojan, naczelnik Wydziału ds. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Departamencie Usług Cyfrowych GUNB zaprezentował system CEEB. Przedstawił ewidencjęjako przykład narzędzia wykorzystywanego do monitorowania danych dotyczących źródeł ciepła, zużycia energii i stanu technicznego budynków. Omówił także polskie doświadczenia w zakresie zarządzania danymi na przykładzie ewidencji.

Warsztaty z zakresu efektywności energetycznej budynków stanowią część działań realizowanych w ramach Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Celem warsztatów jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie efektywności energetycznej budynków, modernizacji zasobu budowlanego i wdrażania cyfrowych narzędzi, które wspierają polityki publiczne w tym obszarze.

Międzynarodowa współpraca gospodarcza

Polsko-Mołdawska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej monitoruje i promuje rozwój współpracy gospodarczej Polski i Mołdawii. Została powołana na mocy umowy między Rządem RP a Rządem Republiki Mołdawii 7 września 2006 r.

O Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w budynkach. Ewidencja zawiera dane o urządzeniach grzewczych o mocy nominalnej do 1 MW. Wdrożenie CEEB po raz pierwszy umożliwiło zebranie w jednym miejscu danych na temat źródeł ciepła w budynkach w całym kraju.

Podstawowa wersja systemu działa od 1 lipca 2021 r. Od tego momentu można w systemie składać deklaracje źródeł ciepła.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stworzył system CEEB na podstawie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Zgodnie z ustawą prowadzenie rejestru powierzono Ministrowi Rozwoju i Technologii, który zlecił GUNB techniczne prace związane z zaprojektowaniem, zbudowaniem i uruchomieniem systemu. Przepisy weszły w życie 18 września 2023 r. Od tego dnia funkcjonuje pełna wersja systemu CEEB. 

Więcej na: www.ceeb.gov.pl

Tomasz Trojan, naczelnik, podczas prezentacji w imieniu Departamentu Usług Cyfrowych. Siedzi przy biurku, przed którym stoją flagi Mołdawii i Polski. Za nim znajduje się niebieskie tło z napisem 'MINISTERUL ENERGIEI REPUBLICII MOLDOVA' oraz herbem Ministerstwa Energii Mołdawii. Po jego prawej stronie widoczny jest duży ekran z wyświetlonym systemem poczty elektronicznej lub zarządzania dokumentami.
Tomasz Trojan, naczelnik, podczas prezentacji w imieniu Departamentu Usług Cyfrowych. Siedzi przy biurku, przed którym stoją flagi Mołdawii i Polski. Za nim znajduje się niebieskie tło z napisem 'MINISTERUL ENERGIEI REPUBLICII MOLDOVA' oraz herbem Ministerstwa Energii Mołdawii. Po jego prawej stronie widoczny jest duży ekran z wyświetlonym systemem poczty elektronicznej lub zarządzania dokumentami.