W najnowszym wydaniu cyklu, wyjaśnimy czy należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla jednego z budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej objętych jedną decyzją o pozwoleniu na budowę.To już 75. wydanie cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB.
Pytanie
Czy należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie jednego z budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej objętych jedną decyzją o pozwoleniu na budowę?
Odpowiedź
Tak, należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie, jeśli do użytkowania oddaje się tylko jeden z budynków przed zakończeniem całej inwestycji. W takim przypadku nie zawiadamia się o zakończeniu budowy. Wynika to z art. 55 ust. 1a ustawy – Prawo budowlane.
Wyjaśnienie
Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli przystąpienie do użytkowania ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Decyzja ta może obejmować:
1) obiekt budowlany lub jego część,
2) niektóre z obiektów budowlanych objętych jedną decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem budowy.
Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie może być wydana, jeżeli oddawane do użytkowania obiekty budowlane lub ich części mogą samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.
Wyjaśnić należy, że pozwolenie na użytkowanie nie jest wymagane, a do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. Jednak art. 55 ust. 1a przewiduje wyjątki. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego zobowiązuje inwestora, do uzyskania pozwolenia na użytkowanie w trzech przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja gdy użytkowanie ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Podsumowanie
Jeżeli posiadamy jedną decyzję o pozwoleniu na budowę budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej nie jest konieczne zgłoszenie zakończenia robót budowlanych w całości, tj. zakończenia budowy wszystkich budynków. Inwestor może zgłosić do użytkowania tylko jeden z budynków jednorodzinnych. Formą zgłoszenia do użytkowania nie może być w tym przypadku zawiadomienie o zakończeniu budowy. Niezbędne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jednego z tych budynków.
Podstawa prawna:
Ustawa – Prawo budowlane: art. 29 ust. 1 pkt 1, 1a i 2, art. 54, art. 55 ust. 1a i 1b, art. 55 ust. 1 pkt 3
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB