Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – obowiązek stosowania norm zharmonizowanych

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

W naszym cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Dzisiaj publikujemy 20 wydanie. Dotyczy ono obowiązku stosowania norm zharmonizowanych.

Pytanie 1:

Czy stosowanie norm zharmonizowanych jest obowiązkowe?

Odpowiedź:

Co do zasady stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. Polskie Normy, w tym aktualne i te już wycofane (które stanowią wprowadzenie norm europejskich), stosuje się jednak obowiązkowo w zakresie, jaki wynika z przepisów prawa.

Przykładowo rozporządzenie Nr 305/2011, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Normy zharmonizowane z tym rozporządzeniem określają metody i kryteria oceny właściwości użytkowych wyrobów budowlanych których dotyczą, w odniesieniu do ich zasadniczych charakterystyk. Natomiast zasadnicze charakterystyki oznaczają te cechy wyrobu budowlanego, które odnoszą się do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych.

Ważne! Nie wszystkie cechy techniczne wyrobu określone w normie są zasadniczymi charakterystykami!

Wykaz zasadniczych charakterystyk można znaleźć w załącznikach informacyjnych ZA, w Tablicach ZA.1 norm zharmonizowanych z rozporządzeniem. Jest tam również odniesienie do rozdziałów normy, które dotyczą tych charakterystyk. Rozdziały te wskazują np. zakres poziomów i klas właściwości użytkowych, wartości progowe zasadniczych charakterystyk, kryteria i metody ich oceny itp.

Z kolei Tablice ZA.2 załącznika informacyjnego określają system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, który stosuje się w odniesieniu do zamierzonego zastosowania wyrobu. Natomiast podział zadań realizowanych w toku oceny wyrobu, pomiędzy producentem a stroną trzecią (jednostką notyfikowaną: laboratorium notyfikowanym i/lub notyfikowaną jednostką certyfikującą), znajduje się w Tablicach ZA.3.

Ważne! W przypadku sprzeczności Załącznika ZA z rozporządzeniem Nr 305/2011, pierwszeństwo mają postanowienia rozporządzenia.

Zatem, w przypadku stosowania norm zharmonizowanych z rozporządzeniem producent jest zobowiązany wypełnić wyłącznie te postanowienia norm zharmonizowanych, które wynikają bezpośrednio lub pośrednio z zapisów załączników ZA i dotyczą powiązania tych norm z rozporządzeniem Nr 305/2011.  W przypadku norm zharmonizowanych niedostosowanych jeszcze do tego rozporządzenia – z zapisów załączników informacyjnych, które wskazują powiązania norm z uchyloną dyrektywą 89/106/EWG.

Pytanie 2:

Co oznaczają określenia załączników normy "informacyjny" i "normatywny"?

Odpowiedź:

Zgodnie z ogólnymi zasadami normalizacji, elementy normatywne norm (w tym załączniki) opisują jej postanowienia w określonym zakresie.

Natomiast elementy informacyjne (w tym załączniki) mają na celu pomóc w jej zrozumieniu i wykorzystaniu lub dostarczają informacji kontekstowych na temat jej treści, tła czy związku z innymi dokumentami (np. w odniesieniu do harmonizacji europejskiej).

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1483) - art. 5 ust. 3
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn.zm.)

 

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB