Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Centralne rejestry osób posiadających uprawnienia

Powrót

Informacja na temat prowadzenia centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane oraz centralnego rejestru ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej z budownictwie.

 

Kogo dotyczy wpis do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane

  • obligatoryjnie osób, które uzyskały uprawnienia budowlane na podstawie przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;
  • od 1 sierpnia 2022 r. dobrowolnie osób, które uzyskały uprawnienia na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1995 r. i są członkami izb samorządu zawodowego.

W związku z nowelizacją Prawa budowlanego, od 1 sierpnia 2022 r. osoba, która uzyskała uprawnienia na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1995 r. i jest członkiem izby samorządu zawodowego, może zostać dopisana do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, jeśli jest tym zainteresowana. W tym celu powinna złożyć wniosek do właściwej okręgowej izby samorządu zawodowego. Zakres wniosku i procedura wpisu jest określona w art. 12 ust. 12-17 Prawa budowlanego.

Kogo dotyczy wpis do centralnego rejestru ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie:

  • obligatoryjnie osób, które zostały ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie na podstawie przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Rejestr nie dotyczy kar dyscyplinarnych, wyroków wydawanych w postępowaniach karnych.

 

Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane - wpis

Niezwłocznie po dniu, w którym decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych stała się ostateczna, właściwa okręgowa komisja kwalifikacyjna izby samorządu zawodowego przekazuje GINB dane identyfikujące uprawnienia budowlane, natomiast właściwa Krajowa Rada - uznane kwalifikacje zawodowe oraz dane dotyczące osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje, za pomocą systemu e-CRUB, przy użyciu elektronicznych formularzy.

Wpis uprawnień sprzed 1995 r.

Właściwa okręgowa komisja kwalifikacyjna, po uzyskaniu od właściwej okręgowej rady informacji o dotychczasowych wpisach wnioskodawcy na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego oraz wykreśleniach z tej listy lub zawieszeniach w prawach członka, przeprowadza weryfikację danych i informacji zawartych we wniosku wraz
 z dołączonymi dokumentami, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W sytuacji pozytywnej weryfikacji, izba przekazuje dane i informacje wraz z kopią uprawnień budowlanych do GINB, za pomocą systemu e-CRUB.

Centralny rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie - wpis

Dane identyfikujące decyzję o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności zawodowej
w budownictwie oraz dane dotyczące osoby ukaranej, wraz z kopią decyzji o ukaraniu
z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, organy samorządu zawodowego przekazują GINB, za pomocą systemu e-CRUB, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna.

 

Decyzje o wpisie

Wpisy do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane były dokonywane w drodze decyzji GINB od czasu nowelizacji ustawy - Prawo budowlane w zakresie brzmienia art. 12 ust. 7, dokonanej art. 59 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r.
o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, do dnia wejścia
w życie ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Co oznacza, że od 1 sierpnia 2022 r. decyzje nie są wydawane, a wpis ma charakter wyłącznie informacyjny.

 

Duplikat decyzji GINB

Osoba, która uzyskała wpis do centralnego rejestru osób posiadających uprawienia budowlane w drodze decyzji GINB, może uzyskać jej duplikat. Z wnioskiem w tej sprawie powinna wystąpić do GUNB. Dokument wydawany jest na podstawie art. 73 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

W ten sam sposób rzeczoznawca może uzyskać duplikat decyzji GINB o wpisie do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych (prowadzonego do 9 sierpnia 2014 r.).

Jak uzyskać duplikat (odnośnik otworzy się w nowym oknie)

Zaświadczenie o wpisie do centralnego rejestru GINB

Każda osoba, która figuruje w centralnym rejestrze GINB, może wystąpić na podstawie art. 217 Kpa z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, które będzie potwierdzało fakt wpisu w rejestrze.

Jak uzyskać zaświadczenie (odnośnik otworzy się w nowym oknie)

Publikowanie danych z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane na stronie internetowej GUNB (wyszukiwarka publiczna)

Dane i informacje zawarte w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane są publikowane na stronie internetowej GUNB, poprzez wyszukiwarkę publiczną na podstawie art. 88a ust. 5a-5b Prawa budowlanego w następującym zakresie:

  • imię/imiona i nazwisko,
  • tytuł zawodowy,
  • stopień lub tytuł naukowy,
  • województwo zamieszkania,
  • dane korespondencyjne (adres/e-mail/numer telefonu - o ile osoba wpisana do rejestru wyrazi zgodę na udostępnianie tych danych),
  • numer decyzji lub numer uprawnień budowlanych,
  • dziedzina,
  • zakres,
  • specjalność,
  • przynależność do izby samorządu zawodowego (w przypadku aktywnej przynależności tj. wpisu, pojawia się nazwa izby okręgowej, w pozostałych przypadkach tj. zawieszenia/skreślenia/braku wpisu /braku informacji pojawia się „-„).

Publikowanie danych adresowych i do kontaktu na stronie internetowej GUNB

Osoba, która figuruje w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane
i jest zainteresowana zamieszczeniem swoich danych adresowych lub danych do kontaktu (numer telefonu, e-mail) na stronie internetowej GUNB, proszona jest o przesłanie wypełnionej i podpisanej zgody na udostepnienie jej danych w ten sposób, na adres: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ul. Krucza 38/42, 00-926 Warszawa, bądź poprzez ePUAP.

Zgoda (do pobrania)

 

Udostępnianie danych na pisemny wniosek

Na podstawie art. 88a ust. 5 ustawy - Prawo budowlane, dane z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane oraz z centralnego rejestru ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie podlegają udostępnianiu. Dane są udostępniane na wniosek osoby zainteresowanej uzyskaniem tych danych, złożony w formie pisemnej, który powinien spełniać wymogi formalne podania określone w art. 63 Kpa (zawierać imię i nazwisko osoby występującej, adres do korespondencji oraz podpis odręczny).

W przypadku wnoszenia wniosku w formie elektronicznej powinien on być opatrzony ważnym kwalifikowanym podpisem cyfrowym lub Profilem Zaufanym ePUAP.

Przepis umożliwia GUNB udostępnianie informacji tylko o tych osobach z centralnych rejestrów, które zostały wpisane do nich po wejściu w życie nowelizacji ustawy - Prawo budowlane wprowadzającej ten przepis - czyli od 13 grudnia 2008 r. Udostępnianie danych osób wpisanych do centralnych rejestrów przed 13 grudnia 2008 r. jest możliwe jedynie na ich wniosek.

Informacja dotycząca zaprzestania z dniem 10 sierpnia 2014 r. prowadzenia przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu
do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (zwanej dalej ustawą „deregulacyjną”),
od 10 sierpnia 2014 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaprzestał prowadzenia centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy „deregulacyjnej”, GINB przekazał dane rzeczoznawców budowlanych, wpisanych do centralnego rejestru do 9 sierpnia 2014 r., Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej – w zakresie danych osób posiadających tytuł w specjalności architektonicznej oraz Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa – w zakresie danych osób posiadających tytuł w pozostałych specjalnościach, w celu wpisania ich, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy „deregulacyjnej”, na listy aktualnie prowadzone przez ww. Izby.

Oznacza to, że obecnie Izby te dysponują danymi rzeczoznawców budowlanych, zawartymi do 9 sierpnia 2014 r. w centralnym rejestrze prowadzonym przez GINB.

Więcej informacji na temat centralnych rejestrów GINB można uzyskać pod numerami telefonów: (22) 661-81-97, 661-94-18.

 

Podstawa prawna:

  • art. 88a ust. 1 pkt 3 lit. a-c ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1557), od 1 sierpnia 2022 r. zmianie uległy m.in. zasady funkcjonowania centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.