"Misją konsorcjum jest pomoc w promocji ideałów Unii Europejskiej w zakresie funkcjonowania nadzoru budowlanego"
Konsorcjum Europejskiego Nadzoru Budowlanego zostało utworzone w roku 1989 pod auspicjami Komisji Europejskiej. Jego powstanie zostało poprzedzone wstępnymi dyskusjami między Instytutem Nadzoru Budowlanego (IBC) i Komisją Europejską, dotyczącymi potrzeby zabezpieczenia działań nadzoru budowlanego i promowania ich znaczenia w szybko zmieniającej się Europie. W wyniku tych rozmów została wykreowana idea utworzenia instytucji o charakterze paneuropejskim zajmującej się tymi zagadnieniami. Pomysł ten spotkał się również z entuzjastycznym poparciem ze strony wielu organizacji nadzoru budowlanego z innych państw członkowskich. Przedstawiciele Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii i Anglii spotkali się w Brukseli, aby przedyskutować zasady, jakie powinny być przestrzegane oraz sposób prowadzenia działań. Porozumienie to zainaugurowało powstanie Konsorcjum Europejskiego Nadzoru Budowlanego (CEBC). Pierwszym Prezesem Konsorcjum został Tony Rackliffe z Anglii, a jego rodak Peter Hart został powołany na Sekretarza.
Od momentu powstania, Konsorcjum zwiększyło zarówno liczbę członków, jak i status. Obecnie członkami CEBC jest 26 państw:
- Austria
- Belgia
- Chorwacja
- Cypr
- Czechy
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Hiszpania
- Holandia
- Irlandia
- Islandia
- Litwa
- Łotwa
- Niemcy
- Norwegia
- Polska
- Rumunia
- Słowacja
- Słowenia
- Szwecja
- Wielka Brytania - Anglia i Walia
- Wielka Brytania - Płn. Irlandia
- Wielka Brytania - Szkocja
- Włochy
Członkami Konsorcjum są uznane europejskie organizacje promujące interesy nadzoru budowlanego lub rządowe instytucje aktywnie zajmujące się legislacją związaną z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w obszarze budownictwa. Każde państwo europejskie może być reprezentowane przez nie więcej niż trzy organizacje. Od członków wymaga się uczestniczenia w działaniach Konsorcjum, tzn. aktywnego udziału w spotkaniach, wymiany informacji oraz wsparcia w realizacji celów i dążeń Konsorcjum.
- Pomoc w promocji europejskich ideałów w dziedzinie działań związanych z funkcjonowaniem nadzoru budowlanego.
- Współpraca i wspomaganie w zakresie spraw nadzoru budowlanego Komisji Europejskiej, państw członkowskich, Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA), instytucji rządowych, zawodowych i prywatnych.
- Udział w pracach instytucji ustanawiających standardy i wyrażających interesy europejskiego nadzoru budowlanego.
- Pomoc we wprowadzaniu dyrektyw Komisji Europejskiej dotyczących budownictwa.
- Pomoc w kwestiach wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych w budownictwie.
- Promowanie nauki oraz wymiana i rozpowszechnianie informacji związanych z nadzorem budowlanym, w szczególności poprzez zapewnienie forum do dyskusji, podczas których poruszane są najistotniejsze kwestie znajdujące się we wspólnym obszarze zainteresowań.
- Zaangażowanie w programy badawcze oraz projekty uznane za korzystne dla rozwoju europejskiego nadzoru budowlanego.
Głównym celem Konsorcjum jest utworzenie europejskiego forum, którego zadaniem jest pomoc w wymianie i propagowaniu informacji związanych z nadzorem budowlanym. Wprowadzanie dyrektyw związanych z procesem budowlanym, szczególnie Dyrektywy dot. wyrobów budowlanych, było skutkiem zaistnienia potrzeby harmonizacji europejskich unormowań w obszarze budownictwa. Jednolitość interpretacji i zastosowania przepisów zyskuje obecnie coraz większe znaczenie. Szybki przepływ informacji, dostępność opinii ekspertów i możliwości wyrażenia konstruktywnych opinii przyczyniają się do zwiększenia efektywności w dostosowaniu się do nowych wymagań oraz lepszego wykorzystania innowacyjnych propozycji.
Szeroki zakres poruszanych kwestii, zarówno natury technicznej, jak i prawnej, skłania do dokładnej analizy, która ma wspomóc wypracowanie nowych działań zgodnych z pożądanymi, wypracowywanymi kierunkami i intencjami. Rezultatem jest znaczący wzrost liczby spraw, z jakimi Konsorcjum musi się zmierzyć, objawiający się chociażby ilością prowadzonej korespondencji i - wynikająca stąd - potrzebą omówienia najistotniejszych kwestii na spotkaniach organizowanych dwa razy do roku.
Konsorcjum, jako instytucja profesjonalna, rozpoznawalna i ciesząca się uznaniem, regularnie bierze udział w różnego rodzaju konsultacjach. W związku z wprowadzeniem Dyrektywy dot. Odpowiedzialność Dostawców Usług, Komisja Europejska zwróciła się do CEBC z prośbą o sporządzenie wyczerpującego raportu w sprawie odpowiedzialności i gwarancji w sektorze budowlanym i zaprezentowanie efektów pracy na forum Komisji. Ponadto, po rozpatrzeniu Raportu Sektorowego, Konsorcjum zaprezentowało własne rozwiązania dotyczące kwestii wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych.
Departament Środowiska, Transportu i Regionów Wielkiej Brytanii zlecił przeprowadzenie badania obecnie funkcjonujących systemów nadzoru budowlanego oraz regulacji i wymogów technicznych dotyczących 14 państw EU i EFTA. Raporty będące efektem tego badania są obecnie wykorzystywane zarówno w sektorach przemysłowych, jak i w obszarze edukacji. Badania są kontynuowane poprzez monitorowanie zmian zachodzących w poszczególnych krajach.
W chwili obecnej uwaga CEBC skupiona jest przede wszystkim na problemach środowiskowych, wadach w konstrukcjach budowlanych oraz systemach nadzoru budowlanego w państwach europejskich. Efekty działań konsorcjum są publikowane w ukazujących się dwa razy w roku "Wiadomościach CEBC".
Komisja Europejska zarysowała plan działań na kilka najbliższych lat. Jej priorytetem jest dostosowanie legislacji do standardów wyznaczonych przez Dyrektywy i działanie na rzecz unifikacji jej egzekwowania. W związku z tym, Konsorcjum planuje zorganizowanie cyklu spotkań, na których omawiane będą przewidywane działania związane z Dyrektywą dot. wyrobów budowlanych mające na celu stworzenie faktycznie ujednoliconego rynku.
Istotnym zadaniem CEBC było przeprowadzanie relacji z projektów zleconych dot. standardów produktu oraz związanych z tym systemów atestacji. Obecnie mają miejsce inne powiązane z powyższym zadania, na przykład dostarczanie niezbędnych informacji towarzyszących oznakowaniu CE.
W obszarze zainteresowań CEBC nadal będą znajdować się kwestie nadal dotyczące ujednolicania rynku w sferze budowlanej oraz zdrowia i bezpieczeństwa w tym zakresie.
Należy zauważyć, że z uwagi na rozległy zakres wiedzy i doświadczenie, międzynarodową bazę i dobrą współpracę z przedstawicielami krajowych władz, Konsorcjum stało się doskonałą platformą dla nowych inicjatyw. Dlatego też wraz z rosnącym członkostwem oraz statusem CEBC zostało przekształcone w 1999 r.- z nieformalnego stowarzyszenia, jakim było na początku swojego funkcjonowania - w formalną, wiodącą paneuropejską organizację zajmującą się problemami nadzoru budowlanego.
- Systemy nadzoru budowlanego w Europie
- Dostępność obiektów budowlanych dla osób niepełnosprawnych - pod hasłem "Dostęp dla wszystkich"
- Autocertyfikacja
- Regulacje oparte na sieci
- Odpowiedzialność prawna
- Wykonawstwo energetycznego w budynkach
- Wyrównywanie kwalifikacji zawodowych
- Zmiany klimatyczne i ich wpływ na budownictwo
- Błędy budowlane