Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Rozpoczynamy pilotaż projektu CEEB

Powrót

Już dziś pierwsze z serii spotkań Głównego Inspektora Nadzoru Budowalnego z uczestnikami zaproszonymi do pilotażu projektu CEEB. W najbliższych dniach planowane są kolejne spotkania z interesariuszami projektu. Ich celem będzie przygotowanie poszczególnych grup użytkowników do przeprowadzenia pilotażu.

Jesteśmy na ostatniej prostej prac związanych z wdrożeniem systemu ZONE i wszystkich funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Już w sierpniu wszystkie grupy interesariuszy projektu będą miały okazję korzystać z pełnej wersji systemu i wszystkich jego modułów. Obywatele, przedsiębiorcy i urzędnicy otrzymają tym samym zestaw nowych narzędzi, które będą wspierać procesy przeglądów przewodów kominowych, inwentaryzacji budynków, czy pozwolą na zgłoszenie tak zwanego kopciucha.

– powiedziała Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, rozpoczynając spotkanie z pierwszą grupą zaangażowaną w pilotaż.

Pilotaż

Pilotaż jest kluczowym elementem wdrożenia całego systemu. Polega na pracy na docelowym systemie i wprowadzaniu do niego rzeczywistych danych. Co ważne, dane wprowadzone podczas pilotażu, pozostaną już w systemie. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie każdej z grup biorącej udział w tym procesie.

To dzięki udziałowi przedstawicieli każdej z grup interesariuszy i pracy na docelowym systemie możemy w praktyce sprawdzić i zweryfikować funkcjonalności systemu.

Dla kogo

Usługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków adresowane są do wszystkich grup interesariuszy projektu:

  • obywatela,
  • urzędnika,
  • przedsiębiorcy.

Każda z tych grup już w sierpniu, po uruchomieniu systemu w pełnej jego postaci, otrzyma narzędzia, które wspierać będą i ułatwiać wywiązanie się między innymi z ustawowego obowiązku, jakim jest wykonanie przeglądów kominowych.

Obywatel

 Do działającej już usługi „złóż deklarację” dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw, z której  obywatele już korzystają, w sierpniu, dołączą kolejne. Obywatel za pośrednictwem portalu ZONE lub aplikacji mobilnej będzie mógł:

  • zamówić przegląd przewodów kominowych,
  • zamówić inwentaryzację budynku,
  • zgłosić kopciucha.

Przedsiębiorca

Dzięki nowej funkcjonalności „przegląd przewodów kominowych” przedsiębiorcy zyskają narzędzie, które pozwoli im wprowadzać dane z przeglądu bezpośrednio do systemu już w trakcie czynności, w terenie. Usługa dotyczy w szczególności kominiarzy i osób posiadających uprawnienia budowlane do wykonywania przeglądów przewodów kominowych. Dodatkowo ta grupa interesariuszy, jako strona świadcząca usługi zyska nowy, bezpośredni kanał komunikacji z klientem.

Urzędnik

Z kolei „moduł analityczny” umożliwi urzędnikowi generowanie raportów według wskazanych przez niego parametrów. Będzie to możliwe dzięki zgromadzonym w systemie danym.

Przykładowy raport może dotyczyć poziomu realizacji obowiązków wynikających z ustawy na danym terenie. W zależności od poziomu uprawnień i pełnionej funkcji, moduł może też powiadomić urzędnika o zagrożeniu – w przypadku wprowadzenia takiej informacji przez kontrolującego lub konieczności wykonania przeglądu.

 

CEEB powstaje w ramach projektu ZONE: „ZINTEGROWANY SYSTEM OGRANICZANIA NISKIEJ EMISJI (ZONE)” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr. 2.1 ”Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.