Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Jak pracować w systemie ZONE i obsługiwać CEEB – kolejna tura szkoleń przyszłych użytkowników systemu rusza od września

Powrót

Kontynuujemy przygotowania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Już 6500 uczestników poznało zasady pracy w systemie ZONE. Kolejne szkolenia ruszają już we wrześniu.

 

By korzystanie z CEEB było dla jego przyszłych użytkowników jak najprostsze, już od marca  przygotowujemy przedstawicieli urzędów i jednostek samorządu terytorialnego do pracy w systemie ZONE na warsztatach.

To bardzo ważne, by urzędnicy i przedstawiciele innych organów, które będą korzystały z CEEB już wkrótce, rozpoczęli obsługę systemu płynnie i bez obaw. Dlatego już od blisko pół roku,  jeszcze przed wdrożeniem systemu, wspieramy jego przyszłych użytkowników szkoląc ich i przygotowując do pracy w systemie. Do tej pory udało nam się przeszkolić 6500 przyszłych użytkowników systemu, we wrześniu ruszamy z kolejną turą warsztatów – mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska.

Kto korzysta ze szkoleń

Szkolenia przeznaczone są dla urzędników i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Jako przyszli użytkownicy systemu ZONE, na zorganizowanych przez GUNB warsztatach, poznają oni w praktyce kolejne moduły systemu i ich funkcjonalności. Zapoznają się z pracą na narzędziach, które usprawnią i przyśpieszą wkrótce ich codzienną pracę.

W gronie odbiorców usługi znajdą się liczni funkcjonariusze publiczni, m.in. pracownicy ministerstw, urzędów, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej oraz inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska. Osoby te otrzymają dostęp do danych zgromadzonych w CEEB. Umożliwi im to optymalne planowanie działań, które zmierzają do poprawy jakości powietrza w Polsce.

ZONE i CEEB w praktyce

Szkolenia mają charakter warsztatowy. Pozwalają uczestnikom, krok po kroku, przejść przez system na jego wersji testowej. Dają im możliwość zapoznania się z systemem, tak, by w momencie jego wejścia w życie, mogli w pełni wykorzystać jego funkcjonalności.

Formuła szkoleń

Szkolenia w pierwszej turze prowadzone były równolegle w dwóch formułach:

  • stacjonarnej,
  • on-line.

Od września, ruszamy z kolejną turą szkoleń w formule on-line. W najbliższych dwóch miesiącach chcielibyśmy przygotować do pracy w systemie kolejne 3500 osób. Użytkownicy systemu otrzymają również dostęp do modułu e-learningowego. Jeszcze przed startem, będą oni mogli skorzystać z kursów wideo, które przybliżą im zasady funkcjonowania systemu.  Dodatkowym atutem tej formuły jest możliwość powrotu do takiego materiału w każdej chwili.

Obsługa CEEB

Jedną z e-usług, które zostaną uruchomione w ramach Projektu ZONE, jest obsługa bazy CEEB. Usługa ta dedykowana jest przede wszystkim przedstawicielom JST. Jej zadaniem będzie wsparcie działań organów administracji rządowej w zakresie monitoringu zanieczyszczeń powietrza i kreowania polityki ograniczania niskiej emisji. Szkolenia mają za zadanie przygotować użytkowników właśnie do obsługi bazy CEEB.

CEEB –  produkt w ramach Projektu ZONE

Długofalowym efektem wdrożenia Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) ma  być poprawa jakości powietrza w całej Polsce. W ramach projektu powstaje baza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Ewidencja w znaczący sposób usprawni podejmowane działania interwencyjne i będzie stanowić podstawę do planowania lokalnej jak i ogólnokrajowej przyszłej polityki niskoemisyjnej.

CEEB dostarczy optymalnych danych, które pozwolą oszacować stan powietrza w Polsce. To umożliwi wdrożenie w całym kraju kompleksowych rozwiązań proekologicznych oraz kształtowanie krótko i długofalowej polityki niskoemisyjnej. Dzięki ewidencji olbrzymi wpływ na czystość powietrza będą mieli obywatele, którzy otrzymają możliwość skorzystania z dedykowanych im e-usług.

E-usługi pozwolą obywatelowi zamówić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej inwentaryzację lub przegląd przewodów kominowych. E-usługi dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej i przedsiębiorcom – kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

 

Szkolenia realizujemy w ramach projektu

„ZINTEGROWANY SYSTEM OGRANICZANIA NISKIEJ EMISJI (ZONE)” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr. 2.1 ”Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.