Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

UOKiK nałożył na producenta materiałów budowlanych najwyższą w swojej historii karę

Powrót
widok ocieplonego budynku

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających konsumentów w błąd w zakresie deklarowanych parametrów materiałów budowlanych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na producenta blisko 50 mln zł kary.

Szczegóły na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15949

 

Gdy kupujesz wyroby budowlane:

  • Sprawdź, czy na wyrobie znajduje się oznakowanie CE lub znak budowlany. Poprzez umieszczenie oznakowania, producent wskazuje, że bierze na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi.
  • Zapytaj w miejscu udostępniania o deklarację właściwości użytkowych (producent ma obowiązek zapewnić, aby jej kopia – w formie papierowej albo przesyłana drogą elektroniczną - była dostarczana z każdym udostępnianym wyrobem). Deklaracja to oświadczenie producenta, że wyrób faktycznie posiada właściwości określone w tym dokumencie.
  • Zajrzyj na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który publikuje wyniki badań próbek wyrobów budowlanych (https://www.gunb.gov.pl/probki) a także do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, prowadzonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/czesc-2).

Jeśli kupiłeś wadliwy produkt, złóż reklamację u sprzedawcy. Masz na to 2 lata od daty zakupu. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a nawet zwrotu całej wpłaconej kwoty.

Jeśli podejrzewasz, że wyrób budowlany nie posiada deklarowanych właściwości, zawiadom Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (kontakty są dostępne na stronie: https://www.gunb.gov.pl/winb).